From Geneva Gazette 4 February 1887

Trial Jurors - The following is a list of Jurors drawn to serve at a term of Court which convenes in Canandaigua, Monday, February 14, 1887:
 
GRAND JURORS
Bilsborrow, Robert - farmer - Geneva
Beam, D. Willard - farmer - Canadice
Chapin, Joseph H. - farmer - Hopewell
Edwards, Chas. H. - farmer - Hopewell
Griffith, J. W. - farmer - Phelps
Gilbert, Edwin W. - merchant - Richmond
Gauss, Ashman B. - farmer - E. Bloomfield
Gooding, Wm. S. - farmer - Bristol
Herendeen, Chas. H. - farmer - Farmington
Hall, John S. - farmer - Seneca
Hopkins, Chas. H. - farmer - W. Bloomfield
Lisk, David A. - gentleman - Manchester
Lincoln, Linus F. - farmer - Naples
Menteith, James S. - farmer - Canandaigua
McBlain, Samuel - farmer - Geneva
Mott, Edwin M. - farmer - Farmington
Miller, Carlton S. - Station Ag't - W. Bloomfield
Moody, Wm. O. - farmer - Seneca
Odell, Benj. F. - real estate - Phelps
Parker, John C. - farmer - Manchester
Smith, Geo. X. - farmer - Geneva
Sutherland, Henry C. - farmer - Canandaigua
Wheeler, Oscar - farmer - E. Bloomfield
Young, Samuel D. - farmer - Farmington
PETIT JURY
Booth, Frank A. - miller - W. Bloomfield
Berry, Joseph - farmer - Canandaigua
Burgess, Isaac - farmer - Phelps
Catchpole, Alfred - man'fr - Geneva
Crocker, Geo. E. - basket fact'ry - Naples
Case, Isaiah - farmer - Canandaigua
Curtis, John W. - farmer -Canandaigua
Davie, Geo. - farmer - Geneva
Esty, Wm. P. - farmer - Seneca
Frisbie, G. S. - merchant - Phelps
Garratt, Wm. - spoke man'fr - Canandaigua
Hoyt, Eugene F. - farmer - Manchester
Huntoon, Albert - farmer - Hopewell
Johnson, Chas. P. - farmer - S. Bristol
Knapp, James H. - farmer - Hopewell
Loveland, Vincent C. - farmer - Victor
Lapham, Geo. E. - farmer - Farmington
Nichols, Marion P. - farmer - Seneca
Noble, Levi - farmer - Richmond
Ottley, Samuel P. - farmer - Seneca
Pomeroy, M. H. S. - farmer - Farmington
Reed, B. T. - merchant - Naples
Rice, Wm. - farmer - E. Bloomfield
Rigby, Henry - cigar maker - Geneva
Struble, Barrett - farmer - Canadice
Scott, Thomas - blacksmith - Seneca
Smyth, Richard - farmer - Bristol
Spangle, Clinton - farmer - Hopewell
Sawyer, Henry - farmer - Farmington
Taylor, Chauncey O. - farmer - Bristol
Vanderbogart, John - carriage tr'mr - Geneva
White, David - merchant - Phelps
White, Geo. W. - tinsmith - Phelps
Warner, Rufus - farmer - Phelps



From Geneva Gazette 4 March 1887

Trial Jurors - Drawn to serve at the next term of the County Court:

Allen, Ellery G. - Farmington
Becker, Marion J. - Canadice
Bennett, W. K. - Geneva
Booth, Sharron M. - Manchester
Cook, F. D. - Canandaigua
Case, Oliver - Bristol
Cornwall, George - Manchester
Duggleby, Wm. - Seneca
Dempsey, Dominick - Geneva
Denbow, Alfred - Canandaigua
Doolittle, Wm. W. - Canadice
Emmons, Oliver - E. Bloomfield
Eberly, Christopher - W. Bloomfield
Eshnour, A. J. - Geneva
Gardner, Chas. - Seneca
Gray, Frank - W. Bloomfield
Hibbard, Josiah - Seneca
Hill, Wm. - Victor
Hopkins, Benj. C. - W. Bloomfield
Johnston, Andrew - Canandaigua
Kenney, Sam'l - Geneva
McDonough, Jas. - Geneva
Mapes, John - Gorham
McWilliams, Geo. - Gorham
McCready, Alonzo - Canandaigua
Porter, Geo. - Naples
Patten, Wm. - Phelps
Peck, Gilbert W. - Richmond
Reed, Augustus - Bristol
Randall, Almond A. - S. Bristol
Trickey, Jeremiah - Canandaigua
Thompson, L. P. - Phelps
Valetine, Wm. - Gorham
VanRiper, John - Gorham
Wood, Isaac I. - S. Bristol
Willing, R. A. - Phelps



From Geneva Gazette 29 April 1887

List of Grand and Petit Jurors - drawn to serve at the May term of Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held at Canandaigua beginning second Monday (9th) of May -- Judge Dwight to preside:

GRAND JURORS
Abbey, John P. - Richmond
Chapin, Harry G. - East Bloomfield
Case, Omar T. - Hopewell
Dewey, Oliver H. - Manchester
Hughson, LeGrand - South Bristol
Hopkins, Benj. C. - West Bloomfield
Humphrey, Hiram H. - Victor
Humphrey, Andrew J. - Phelps
Humphrey, Andrew J. - Phelps
King, George - Gorham
Leach, Porter F. - West Bloomfield
Lyon, S. Duane - Naples
Pomeroy, Mark H. S. - Farmington
Perry, E. Harvey - South Bristol
Rippey, Aaron C. - Seneca
Reed, Chas E. - Richmond
Reed, Sidney B. - Geneva
Sawyer, Henry H. - Farmington
Springstead, Russell G. - Geneva
Sadler, John F. - Farmington
Thatcher, Lester - Hopewell
Taylor, Jno. B. - Geneva
Townsend, Thos. C. - Canandaigua
Vrooman, Wm. H. - Geneva
Van Auken, D. J. Jr. - Geneva
PETIT JURORS
Arnold, Cuyler F. - Gorham
Burgess, Henry H. - Seneca
Burch, Birdseye H. - Canadice
Boardman, Henry M. - Gorham
Coates, Irving W. - Hopewell
Cornford, Wm. H. - Phelps
Copp, E. Darwin - Manchester
Courneen, James - West Bloomfield
Gorseline, Isaac - Phelps
Greene, Henry - Farmington
Gage, Amasa 2d - Gorham
Hewitt, Henry P. - West Bloomfield
Hamilton, Othello H. - Richmond
Hicks, Wm. H. - South Bristol
Huntley, Austin - Canandaigua
Jeudevine, Frank - Canandaigua
Kipp, William - Hopewell
Latting, Jacob - Hopewell
Lewis, Wm. J. - Manchester
Menteith, Jas. S. - Canandaigua
Mead, Thos. - Victor
McBlain, Sam'l - Geneva
Mitchell, LeRoy - Richmond
McIntyre, Chas. - Geneva
Newman, Benj. - Gorham
Ogden, Benj. - Richmond
Parmale, Myron - Canandaigua
Price, Geo. L. - Phelps
Skilton, Caleb - Canadice
Sisson, Daniel - Bristol
Stevens, Edward K. - Richmond
Tay, Hinckley - Farmington
Vrooman, H. S. - Phelps
Vanderhoof, Jacob W. - Manchester
Young, Wm. A. - Farmington



From Geneva Gazette 3 June 1887

Trial Jurors - The following named persons were drawn on Saturday to serve as trial jurors at a term of the County Court and Court of Sessions to convene at the Court House in Canandaigua on Monday, June 18:

Anthony, Horace N. - Geneva
Becker, Willard D. - Richmond
Brady, Chas. - South Bristol
Beard, Franklin - Seneca
Buell, Augustus - East Bloomfield
Benham, Murray - Hopewell
Coykendall, Coe II - Canadice
Combs, Samuel - Geneva
Chapin, Charles - East Bloomfield
Coolidge, Charles - Phelps
Ellis, Daniel - Victor
Fleming, Amos - Geneva
Farwell, Samuel P. - Phelps
Glanville, Henry - Geneva
Gates, W. W. - Phelps
Hill, Joel A. - Hopewell
Hopkins, H. H. - Phelps
King, W. J. Jr. - Geneva
Lucas, Jno. P. - Richmond
Mott, Anson - Seneca
McVean, David A. - Victor
Nelson, Jas. W. - Gorham
Nichols, James - Geneva
Osgood, Burrus - Manchester
Ottley, Geo. W. - Phelps
Page, Newton - Geneva
Palmer, Anthony G. - Hopewell
Southerland, Geo. W. - Seneca
Standish, Miles - South Bristol
Shepard, Myron H. - West Bloomfield
Sutherland, Marvin - Canandaigua
VanDoren, Jas. S. - Canadice
Vandenberg, Jno. W. - Farmington
Young, Jno. K. - Phelps
White, James J. - Richmond
Wheeler, Thaddeus R. - Canandaigua



From Geneva Gazette 4 November 1887

Grand and Petit Jurors - The following is a list of the Grand and Petit Jurors drawn to serve at a term of the Circuit Court and Oyer and Terminer which will convene at the Court House in Canandaigua, on Monday, November 14th, 1887.

GRAND JURY
Appleton, Richard - East Bloomfield
Birdseye, Gould - Gorham
Buel, Augustus - East Bloomfield
Baker, Thomas R. - Farmington
Chamberlain, Frank O. - Canandaigua
Cost, Thomas - Canandaigua
French, John B. - East Bloomfield
Gauss, Ashman B. - East Bloomfield
Granby, Timothy V. - Naples
Holbrook, Charles H. - Phelps
Knapp, Hiram E. - Manchester
Kilner, H. F. - Phelps
Loomis, Henry B. - Farmington
Menteith, James S. - Canandaigua
McBlain, Samuel - Geneva
Parker, Emory W. - Hopewell
Power, Geo. P. - Farmington
Reed, Peter R. - Richmond
Stacey, J. George - Geneva
Slocum, H. E. - Geneva
Sutherland, Henry C. - Canandaigua
Wilcox, Charles C. - Canandaigua
Wheeler, Heber - East Bloomfield
Wheeler, John B. - East Bloomfield
PETIT JURY
Atwood, George G. - Geneva
Abby, John P. - Richmond
Brizzee, Joseph E. - Hopewell
Beals, William - Gorham
Coleman, M. H. - Geneva
Clark, Perry - Gorham
Crain, John - Manchester
DeGraff, C. M. - Manchester
Davidson, Alexander - Canandaigua
DuBois, James - Canandaigua
Gates, Marvin - Canandaigua
Huxford, H. D. - Canandaigua
Hewitt, George - South Bristol
Hawkins, Benson T. - South Bristol
Huff, M. T. - Richmond
Johnson, Charles P. - South Bristol
McBlain, Samuel - Geneva
Middaugh, Orrin - Phelps
McComb, Martin V. B. - Manchester
Morse, Albert H. - Canandaigua
Newton, Spencer J. - Phelps
Nester, Frank - Geneva
Perkins, David - Seneca
Prestoe, Richard - Seneca
Pearson, Fred - Gorham
Parker, John C. - Manchester
Proseus, George E. - Victor
Payne, Andrew J. - Farmington
Slocum, H. E. - Geneva
Short, Fayette D. - Richmond
Simmons, Byron - East Bloomfield
Thorpe, O. E. - East Bloomfield
Thorpe, Edgar - Bristol
VanEpps, A. Y. - Geneva
Wells, Wm. M. - Farmington
Woodworth, Wilber C. - Victor



From Geneva Gazette 2 December 1887

List of Petit Jurors - To serve at the county court and court of sessions, to be held at the Court House in the village of Canandaigua, in and for said county, on the 12th day (second Monday) if Dec., 1887, at 10 o'clock in the forenoon.

Archer, Fred - Geneva
Abbey, Benton G. - Richmond
Brown, Daniel - Manchester
Brizzee, Andrew - Phelps
Bump, John H. - Manchester
Bingham, John H. - Gorham
Bogart, Andrew - Phelps
Coolidge, Chas. - Phelps
Caskey, Willard - Canadice
Crittenden, Warren W. - Phelps
Chase, Jno. M. - Phelps
Deer, James - Phelps
Freer, Chas. - Canandaigua
Flary, Geo. F. - Naples
Johnson, Frank A. - West Bloomfield
Knapp, Henry C. - Hopewell
McMillen, Horton - Canandaigua
McJannett, James P. - Canandaigua
Maxfield, Dennison H. - Naples
Martin, Ira E. - Gorham
Noble, George - Geneva
Oakley, Daniel - Naples
Phillips, Edmund R. - Manchester
Padgam, David - Farmington
Parker, Giles - Geneva
Pomeroy, Mark H. S. - Farmington
Parmelee, Wells - Victor
Rockwood, Jno. O. - Canandaigua
Smith, W. Harrison - Seneca
Shanks, George - Victor
Sutherland, Albert - Geneva
Tobin, Thomas L. - Canandaigua
Watkins, James W. - Naples
Waterbury, W. J. - Phelps
Woolston, William J. - Victor
Wood, John H. - Gorham



From Geneva Gazette 2 March 1888

List of Jurors - Minutes of the drawing of a Panel of Thirty-six Petit Jurors to serve at a County Court and Court of Sessions to be held at the Court House, in the Village of Canandaigua, in and for said County, on the 12th day, second Monday of March, 1888, at 10 o'clock in the forenoon.

Aldrich, Edwin D. - Manchester
Allis, S. C. - Hopewell
Bowerman, Charles - Victor
Case, George - Bristol
Carter, Z. D. - Canandaigua
Durand, Rufus - Canandaigua
Dickerson, A. M. - Gorham
Davis, Frank - Gorham
Edgerton, D. D. - Phelps
French, Leonard - Naples
Felton, William J. - Manchester
Gillis, Jerome - Victor
Gage, Amasa 2nd - Gorham
Kisor, William - Canandaigua
Leland, Roderick L. - Manchester
Lapham, Geo. E. - Farmington
Lee, Thaddeus C. - West Bloomfield
Miller, John J. - Phelps
Murray, James D. - Canandaigua
Mitchell, Leroy - Richmond
Mott, Edwin M. - Farmington
Ottley, Geo. W. - Phelps
Pierce, H. Leighton - Bristol
Page, L. M. - Geneva
Pardee, Edward J. - Phelps
Pierce, Parley H. - Naples
Purdy, James - Canandaigua
Ray, John P. - Richmond
Smith, Willard P. - Richmond
Stubbs, George - Victor
Taylor, Chauncey O. - Bristol
Terry, Everett O. - Richmond
Thomas, James - Naples
Wright, Loomis - Naples
Wadsworth, Geo. - Manchester
Waterous, Frank - Richmond



From Geneva Gazette 4 May 1888

List of Jurors - Minutes of the drawing of a panel of Grand and Petit Jurors, to serve at a Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in the village of Canandaigua, in and for said county, on the 14th day (2d Monday) of May, 1888, at 10 o'clock in the forenoon.

GRAND JURORS
Andrews, John - Canandaigua
Green, Herman B. - Victor
Greig, John - Canandaigua
Garlock, Peter - Phelps
Herendeen, Lemuel - Geneva
Hill, William - Victor
Hunt, William - Phelps
Ketchum, George - Victor
Kimber, Isaac M. - Bristol
O'Leary, Patrick - West Bloomfield
Paul, A. Duncan - Canandaigua
Patterson, Geo. W. - Richmond
Pierce, George - Phelps
Phillips, B. Frank - Bristol
Peck, Hiram - Phelps
Pratt, Richmond P. - Manchester
Picket, Marcus E. - Gorham
Riker, Melville G. - Hopewell
Ricketson, John - South Bristol
Rice, Samuel F. - Phelps
Springstead, William - Naples
VanDemark, William - Phelps
Van Auken, D. J. Jr. - Geneva
Wilcox, E. H. - Phelps
PETIT JURORS
Allen, William Jr. - Richmond
Batterson, Jacob - South Bristol
Burnham, Jno. S. - South Bristol
Briggs, Delos - Naples
Cayward, Chas C. - Seneca
Crosby, Prescott - Phelps
Chapin, Erastus - West Bloomfield
Curtiss, Frank B. - South Bristol
Church, Jno. B. - Geneva
Gainey, Jno. - Victor
Hickox, Horatio - Canadice
Hyde, Caleb - Canadice
Heath, Clarence - Manchester
Holmes, William H. - Phelps
Green, Chas A. - Gorham
Kennedy, James - Seneca
Katkamier, Henry - Farmington
Kenfield, Tuttle J. - Naples
Lowe, R. Martin - Phelps
Marble, Henry - Richmond
Moody, William O. - Seneca
Ottley, Clarence - Seneca
Parmele, Henry - Victor
Pennell, Lester - Richmond
Randall, Gaines - Manchester
Springstead, James A. - Naples
Saddler, John - Farmington
Stark, William - Gorham
Sheffer, Horace - Farmington
Smith, Nathan - Farmington
Stetson, G. Emmett - South Bristol
Teldford, Erastus - (can't read)
Thomas, John D. - Gorham
Warrillow, Albert - Farmington
Wise, Charles - Manchester
Wells, Howland P. - Manchester



From Geneva Gazette 1 June 1888

Petit Jurors - Minutes of the drawing of a panel of Thirty-six Petit Jurors, to serve at a County Court and Court of Sessions, to be held at the Court House in the village of Canandaigua, in and for said county, on the 11th day (2d Monday) of June, 1888, at 10 o'clock in the forenoon:

Aldrich, Gilbert - Victor
Bigelow, Chas. L. - Phelps
Baker, Marvin J. - West Bloomfield
Benham, Milo - Hopewell
Coykendall, Fayette - Canadice
Clark, Chas. M. - Manchester
Chapman, Wm. A. - Manchester
Conn, James - West Bloomfield
Caton, Geo. M. - Phelps
Eldridge, Thomas - Canadice
Everhart, Jno. T. - Phelps
Fleming, Amos - Geneva
Gorseline, Isaac - Phelps
Greenleaf, Horace D. - Hopewell
Gates, Chas. H. - Phelps
Hemenway, Geo. B. - South Bristol
Hornbeck, Wells - Phelps
Johnson, Hiram - South Bristol
Jacobs, Albert - Victor
Kinde, Fred S. - Canandaigua
Knapp, Oliver W. - Hopewell
Lawrence, Gould M. - Manchester
Lay, Harry J. - Geneva
Miller, Carlton S. - West Bloomfield
Pierce, William H. - Canandaigua
Pierce, James A. - South Bristol
Parker, Jno. W. - Manchester
Pierpont, David O. - Richmond
Partridge, Jasper R. - Canadice
Steel, Homer R. - Manchester
Sawyer, Chas. R. - Manchester
Smith, Jno. L. - Manchester
Smith, William J. - Hopewell
Shafer, Louis - Bristol
Short, Othello A. - Richmond
Wilcox, Lawton - East Bloomfield



From Geneva Gazette 15 June 1888

U. S. Court Jurors - The following are the names of persons drawn to serve as petit jurors at the June term of the United States Court to be held next Monday at Canandaigua at 10 a.m.:

Benjamin F. Adams - East Bloomfield
William Beattie - Seneca
George W. Black - Seneca
Simon K. Bowker - Phelps
George Collins - Farmington
Joseph F. Crawford - Canandaigua
Charles Ferguson - Gorham
Hollister M. Grimes - Canandaigua
A. C. Hathaway - Bristol
Lemuel Herendeen - Geneva
Wm. H. Hicks - South Bristol
George E. Huie - Seneca
Michael Hosea - Farmington
Avery Ingraham - South Bristol
Frank Jeudevine - Canandaigua
Benjamin W. Keyes, Jr. - Geneva
Branford Kingsley - Hopewell
Wm. J. Lewis - Manchester
E. O. Marsh - Phelps
Wm. L. Moody - Seneca
Edwin M. Mott - Farmington
Benjamin H. Perkins - Gorham
Luther Pomeroy - Bristol
John B. Roper - South Bristol
Egbert Ross - Phelps
E. W. Sherman - West Bloomfield
Robert B. Simmons - West Bloomfield
Wm. Slosson - Geneva
Caleb Taft - West Bloomfield
John W. Taylor - East Bloomfield
Hiram Tiffany - Canandaigua
Jacob W. Vanderhoof - Manchester
Wm. Van Vranken - Phelps
Oscar W. Whitney - Phelps
Cyrus H. Wilbur - Canandaigua
W. Murray Witter - Gorham



From Geneva Gazette 9 Nov 1888

List of Jurors - Names of Twenty-four Grand Jurors, drawn to serve at a Court of Oyer and Terminer and of Thirty-six Petit Jurors drawn to serve at a Circuit Court and Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in the village of Canandaigua, in and for the County of Ontario, N. Y., on the12th day of November, 1888, at 10 o'clock in the forenoon:

GRAND JURORS
Brady, Chas. - South Bristol
Bilsborrow, Robert - Geneva
Chapin, Harry G. - East Bloomfield
Chase, Roscoe G. - Geneva
Case, William T. - West Bloomfield
Chipps, William - Geneva
DeZeng, Henry L. - Geneva
Douglass, S. Bainbridge - Gorham
Ellis, Bolivar - Victor
Elton, James - West Bloomfield
Grimes, Hollister N. - Canandaigua
Gates, Preston L. - West Bloomfield
Gates, Charles C. - Seneca
Huntley, Austin - Canandaigua
Jones, Prosser - Seneca
Lusk, Stafford - Victor
McKay, William L. - Geneva
Maxfield, Alonzo O. - Naples
Parmelee, Myron - Canandaigua
Smith, Chas. J. - Naples
Smith, Daniel G. - Hopewell
Tompson, William Jr. - Gorham
Witter, W. Murray - Gorham
Wilson, Thomas B. - Seneca
PETIT JURORS
Adams, Horace W. - Phelps
Blaine, M. F. - Geneva
Beal, George W. - Manchester
Barber, James - Phelps
Buckalew, Emory - Gorham
Codding, Henry M. - Bristol
Corner, William - Hopewell
Chesebro, Frank W. - Canandaigua
Dewey, Alvin H. - Manchester
Franklin, Alfred - Richmond
Fuller, Richard - Gorham
Guard, Henry J. - Geneva
Goundry, Charles P. - Seneca
Goodale, James - Geneva
Hutchins, John W. - Canandaigua
Hinman, Jno. F. - Phelps
Haskell, Salem - Canandaigua
Huntoon, Albert - Hopewell
Lord, Levi P. - Phelps
Moran, Michael J. - Canandaigua
Morse, LeGrand L. - Farmington
McMillen, Converse - Canandaigua
Mathews, Mathew - Hopewell
Mack, Charles - Canadice
Powers, Waterman D. - Manchester
Reynolds, Edmund - Manchester
Reed, Henry - Richmond
Spangle, Simon - Hopewell
Stokoe, Leonard - Seneca
Turner, Gilbert - Victor
Toby, F. B. - East Bloomfield
Van Arsdale, John - Canandaigua
Van Riper, Jno. - Gorham
Wright, Hugh - Canadice
Wineb, Wilber E. - Canadice



From Geneva Gazette 30 Nov 1888

Petit Jurors - Below is the list of Petit Jurors drawn at the County Clerk's office, on Saturday, Nov 24, to serve at a County Court and Court of Sessions, to be held in Canandaigua, beginning on the 10th day of Dec., 1888, at 10 o'clock in the forenoon.

Blaisdell, Platt C. - Phelps
Butler, Miner H. - South Bristol
Codington, Chas. S. - Geneva
Codding, M. H. - West Bloomfield
Cornford, W. H. Jr. - Phelps
Cooley, Orin J. - Canandaigua
Edwards, Geo. S. - Seneca
Foster, Geo. S. - Seneca
Greiner, Freidaman - Naples
Gilbert, Matthew - Canandaigua
Heath, Eugene - Hopewell
Hutchens, Floyd M. - Canandaigua
Hinginbotham, Wm. - Victor
Hamlin, Harley - East Bloomfield
Huck, Jacob - West Bloomfield
Hoard, Menzo - Gorham
Jones, Asa - Victor
Knapp, Russell - Canandaigua
Musselman, Thad F. - Phelps
Munger, M. D. - Canandaigua
O'Leary, Jno. - Canandaigua
Parmele, Edwin - West Bloomfield
Phillips, Oscar - Bristol
Payne, John - Farmington
Reed, Daniel L. - Manchester
Reed, B. T. - Naples
Rhodes, Geo. W. - Phelps
Smith, Millard F. - Farmington
Skilton, Caleb - Canadice
Salt, Wm. - Manchester
Skuse, O. H. - Phelps
Thompson, David - Victor
Van Valkenburg, W. H. - Phelps
Vosburg, C. L. - Seneca
Wayne, Albert L. - Phelps
Wood, Isaac L. - South Bristol



From Geneva Gazette 15 February 1889

List of Jurors - The following named persons have been drawn to serve as grand and petit jurors at a Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in Canandaigua, commencing Monday, Feb. 18, at 10 A. M.:

GRAND JURORS
Baker, Thos. R. - Farmington
Black, Wade M. - East Bloomfield
Cass, Thomas - Geneva
Eshnour, Andrew J. - Geneva
Fisher, Henry P. - Victor
Humphrey, Andrew J. - Phelps
Hickox, George S. - Canandaigua
Hamlin, Harley - East Bloomfield
Johnson, Byron - Manchester
Kipp, Charles - Geneva
McCauley, Thomas A. - Seneca
Maxfield, Dennison H. - Naples
Marshall, Charles T. - Geneva
Pierpoint, L. L. - Richmond
Parker, Edgar - Geneva
Rice, Edward H. - Seneca
Reynolds, Edmund - Manchester
Severance, Henry C. - Phelps
Sweet, Amos L. - Geneva
Snyder, Myron H. - Gorham
Trickey, William - South Bristol
Warner, Achilles - Phelps
Whitwell, William - Geneva
PETIT JURORS
Anderson, Emory - Richmond
Buchan, William S. - Hopewell
Bogart, Ward S. - Seneca
Burgess, Henry S. - Seneca
Blount, Asher - Phelps
Beach, Richmond C. - Richmond
Conklin, M. H. - Gorham
Chapman, William B. - Gorham
Chapman, Philo B. - Hopewell
Case, Herbert L. - Bristol
Chapin, Robert S. - West Bloomfield
Crandall, William D. - Canandaigua
Case, William W. - Canandaigua
Davis, Fayette - Gorham
Duell, George - Canandaigua
Durand, Wm. O. - Canandaigua
Eldredge, Barber - Naples
Frisbie, Gerrit S. - Phelps
Fisher, James R. - Gorham
Gerould, Horace - Gorham
Johnson, Henry - Seneca
Lewis, William J. - Manchester
Lane, Albert - Victor
Munson, Rosewell - East Bloomfield
Mehan, John - Canandaigua
Munson, Milton J. - Canandaigua
Packard, Nelson M. - Bristol
Rickerson, John - South Bristol
Sabin, J. Z. - Naples
Smith, Youngs W. - Bristol
Smith, Albert E. - Canandaigua
Taylor, George - Geneva
Van Wie, Andrew - Canandaigua
Walsh, Thomas - Victor
Wheeler, U. M. - East Bloomfield
Welsh, A. B. - East Bloomfield



From Geneva Gazette 7 June 1889

United States Circuit Court - List of thirty-six Petit Jurors drawn to serve at the June Term of the United States Circuit Court to be held at the Court House in Canandaigua, June 18th, 1889, at 10 a.m.:

Ellery G. Allen - Farmington
Richard W. Appleton - East Bloomfield
George Baldwin - Gorham
Albert Bennett - West Bloomfield
Joseph C. Berry - Canandaigua
Wade A. Black - East Bloomfield
Geo. D. A. Bridgman - Canandaigua
Frank O. Chamberlain - Canandaigua
Orrion J. Cooley - Canandaigua
Stalham Crittenden - Phelps
Tompkins K. Crooks - Richmond
Ira N. Deyo - Richmond
George S. Finley - Canandaigua
John P. Frazer - Victor
Ashman B. Gauss - East Bloomfield
George A. Gordon - Naples
Harley Hamlin - East Bloomfield
Horatio H. Hickok - Canadice
Fred Hoag - Phelps
Stafford S. Lusk - Victor
John Mason - East Bloomfield
Dennison H. Maxfield - Naples
Charles H. Means - Geneva
Sidney J. Merrill - Naples
Dennis Newman - East Bloomfield
W. Allen Reed - Canandaigua
Philip S. Rogers - Phelps
Edward P. Ryan - Phelps
Henry C. Severance - Phelps
Timothy J. Skelton - Geneva
Abram S. Smith - Phelps
Amos L. Sweet - Geneva
Thomas B. Tallman - Seneca
John B. Taylor - Geneva
Cornelius Vanderhoof - Phelps
David White - Phelps



From Geneva Gazette 1 Nov 1889

ONTARIO CIRCUIT COURT AND COURT OF OYER AND TERMINER

Terms of the above courts will be held at Canandaigua, beginning Monday, Nov. 11th. The following is a list of the grand and petit jurors drawn to serve thereat:

GRAND JURORS
Edward P. Ryan - Phelps
Samuel D. Young - Farmington
Horace Gillett - Naples
Thomas D. Ottley - Seneca
Bolivar Ellis - Victor
W. Allen Reed - Canandaigua
George W. Bilsborrow - Geneva
Hollister N. Grimes - Canandaigua
Frank Singerland - Canadice
Meyer Jacobs - Geneva
James P. Fulton - Seneca
Marvin Gage - Rushville
James B. Ford - Geneva
Henry H. Burgess - Seneca
Frank W. James - Naples
Charles H. Herendeen - Farmington
Edwin Ottley - Seneca
Harvey Padelford - Canandaigua
Warren Nellis - Naples
Asel Tyler - Naples
Sidney B. Reed - Geneva
Orrin J. Coolery - Canandaigua
George V. Chapin - Hopewell
William Crowley - Canandaigua
PETIT JURORS
Jason B. Gates - Hopewell
A. Wilson Doolittle - Canadice
George G. Smith - Seneca
Charles H. Hopkins - West Bloomfield
Hudson Gelder - Hopewell
James B. Hornbeck - Phelps
William C. Fisher - Gorham
Fred Cooley - East Bloomfield
Henry F. Tyler - Naples
John W. Lander - Victor
Homer B. Webb - West Bloomfield
James Grace - Hopewell
David J. McNult - Manchester
Leonard Lyke - Manchester
William R. Holcomb - South Bristol
Cyrus H. Wilbur - Canandaigua
William S. Johnson - Canandaigua
Isaiah L. Goff - Bristol
Nelson G. Dixon - Seneca
David Cosad - Phelps
Willis D. Newton - Victor
S. E. Whitaker - Gorham
William S. Carpenter - Hopewell
Murray J. Bement - Manchester
Charles H. Clark - Manchester
Henry Deitman - Geneva
Charles Marcus - Farmington
William R. Marks - Naples
Isaac Hicks - South Bristol
Edson M. Rowley - Bristol
Frank J. Fairbairn - Richmond
Clarence Perkins - Seneca
James E. Howard - Canandaigua
Charles W. Watkins - Naples
Edward P. Babcock - Naples
Henry R. Taylor - Hopewell



From Geneva Gazette 25 April 1890

List of Jurors - Drawn to serve at a term of the Supreme Court and Court of Oyer and Terminer to convene at Canandaigua on Monday, May 12, 1890.

GRAND JURORS
Henry P. Fisher - Victor
S. S. Smith - South Bristol
Bolivar Ellis - Victor
Martin Snyder - Victor
Heman W. Onderdonk - Seneca
John H. Cody - Gorham
G. E. Richards - South Bristol
David O'Connor - Victor
George B. Henry - Hopewell
John W. Parker - Manchester
Nathaniel H. Green - Gorham
Edwin Smith - South Bristol
Wm. J. Bonnett - Geneva
J. S. Burnham - South Bristol
Robert Bilsborrow - Geneva
Henry C. Whitman - Naples
J. Ansel Booth - Hopewell
Everett Lord - West Bloomfield
James Mead - Gorham
Charles H. Green - Gorham
Charles Gates - Seneca
Franklin Parrish - Hopewell
Isaac Hall - Canandaigua
Charles T. Marshall - Geneva

TRIAL JURORS
Adnah J. Phillips - Gorham
Augustus Meklenbacker - South Bristol
Clinton S. Ashley - Gorham
Isaac B. Ansley - Seneca
Frederick Post - Manchester
John Reese - Hopewell
John A. Stacy - Gorham
Jeremiah Trickey - Canandaigua
Olin Corwin - Phelps
Leonard C. Goodale - Bristol
William Haltby - Seneca
George G. Gilbert - Bristol
Arthur P. Adams - East Bloomfield
Charles A. Curtis - Richmond
J. C. Rowe - Phelps
Lucius L. Pierpont - Richmond
John W. Turner - Gorham
Henry Hickox - Canandaigua
James Patridge - Manchester
Frank Gage - Gorham
Levi Vanderhoof - Manchester
Marvin Wilbur - Victor
Frank Ingraham - Manchester
James D. Jones - Manchester
Porter D. Smith - Farmington
Joseph Tuttle - Farmington
William H. Doyle - Bristol
William F. Snyder - Manchester
Charles E. Peck - Phelps
Henry Clark - Canadice
John H. Wilson - Richmond
Henry H. Peck - Seneca
George F. Powers - Farmington
John Crouch - Naples
Lewis Partridge - Canadice
Thomas Avery - Phelps



From Geneva Gazette 30 May 1890


Trial Jurors - The following named persons have been drawn to serve as trial jurors at a term of  County Court and Court of Sessions to be held in Canandaigua beginning June 9:

Josiah Hibbard - Seneca
Garret Preston - East Bloomfield
Frederick L. Ashley - Richmond
John W. Ringer - Gorham
Chas. H. Herendeen - Farmington
Thomas Dedrich - Canandaigua
Herman Boughton - Victor
Wesley D. Ashley - Phelps
Chauncey Sheffield - Geneva
Allmon A. Randall - South Bristol
Charles Bean - Geneva
Eugene Davis - Gorham
George N. Nethawny - Phelps
Wm. H. Johnson - Phelps
James Richmond - Phelps
Henry Pratt - Hopewell

Morvalin Monagle - Gorham
John Fonda - Gorham
Zadock Warfield - Canandaigua
Leman Glympse - Phelps
Charles Andrews - Hopewell
David E. Francisco - Gorham
Myron L. Taft - West Bloomfield
Mortimer Edson - Naples
Thomas White - Gorham
Oscar H. Buckelew - Bristol
Peter Livingston - Farmington
Augustus Buell - East Bloomfield
Edwin Stillman, Jr. - Canadice
Wm. Massey - Seneca
John W. Curtiss - Canandaigua
Clinton Spangle - Hopewell



From Geneva Gazette 13 June 1890


United States Circuit Court - The following is the list of jurors drawn to serve at a term of the United States Court to be held in Canandaigua June 17, 1890:

John L. Ansley - Geneva
G. Granger Benham - Hopewell
P. P. Bliss - Bristol
Chas. L. Bottom (deceased) - Hopewell
Frank D. Case - Hopewell
Geo. Drummond - Manchester
Oliver Emmons - East Bloomfield
Lysander Forsyth - East Bloomfield
Wm. Gorham - Canandaigua
Chas. Green - Gorham
Nathaniel H. Green - Gorham
Henry Greene - Farmington
Chas. S. Hawks - Non-resident
John W. Hutchens - Canandaigua
Frank A. Johnson - West Bloomfield
Geo. B. Kellogg - Geneva
John Kent - Bristol
John Lay - Geneva

J. Milton Munson - Canandaigua
Geo. N. Nethaway - Canandaigua
A. S. Newman - Canandaigua
Myron Parmele (deceased) - Canandaigua
Chas. B. Post - Seneca
Watson G. Potter - Geneva
Sidney B. Reed - Geneva
Jerome Sisler - Manchester
Haskell C. Smith - Richmond
Porter D. Smith - Farmington
John J. Snyder (deceased) - Victor
Chauncey O. Taylor - Bristol
Wm. Thompson - Gorham
John Van Vechten - Victor
D. Byron Waite - Canadice
Eugene E. Warfield - Hopewell
Marion P. Worthy - Canandaigua



From Geneva Gazette July 18 1890


A Large Draft of Jurymen - One hundred petit jurymen were empaneled last week to serve at a term of the Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held at Canandaigua commencing Monday, Sept. 1st.  This extraordinary panel was drawn doubtless in order to meet any probable emergency by reason of trying the Canadice murder case -- counsel being more than usually critical in the examination of jurymen and challenges in such cases.  The following is the panel:

George Reed - South Bristol
James Jordan - Naples
James W. Nelson - Gorham
J. T. Bolles - Geneva
Wallace Holcim - Geneva
Christopher Tilden - Manchester
Theodore Case - Phelps
Scott R. Sutton - Naples
Dell J. Doty - Naples
Orson Raymer - Gorham
Stephen Hunt - Victor
Isaac Hall - Canandaigua
Epenetus T. Lamb - Phelps
Nathan Oaks - Phelps
Homer H. Dewey - Gorham
Wm. H. Pierce - Naples
Judson J. Cross - Seneca
L. B. Davis - Gorham
Simon P. Robinson - Phelps
Henry Swartout - Geneva
Thomas Kinsella - Canandaigua
Morris W. Hannah - Hopewell
W. H. Turner - Victor
Wm. H. Reeves - Manchester
Maurice Keeffe - Victor
James J. Conroy - Canandaigua
Edmund O. Davis - Gorham
Horace N. Gillett - Naples
James Potter - Gorham
W. Greer - East Bloomfield
Wm. H. Bugh - Canadice
John R. Salter - Canadice
Tobias Stoutenberg - Hopewell
James Mead - Gorham
Frank L. Parshall - Seneca
Wm. A. Wright - Richmond
Sumner J. Ferguson - Phelps
Jacob E. Lewis - Naples
George W. Wheeler - Seneca
John A. Fisher - Gorham
Charles C. Sackett - Canandaigua
John Newton - Bristol
Frederick Francis - Canadice
George H. Cottrell - West Bloomfield
John E. VanArsdale - Manchester
Azariah Morris - Phelps
William Hill - Victor
James M. Lester - Phelps
John H. Carr - Seneca
Elmer N. Coye - South Bristol
Eben T. Brizzee - Hopewell
Levi G. Thrall - Naples
George B. Kelsey - Seneca
Heber Wheeler - East Bloomfield
Philo Hamlin - East Bloomfield
O. Clark Reed - Richmond
Julian Patridge - Manchester
Charles A. Moore - Hopewell
William Falkey - Phelps
Melville G. Riker - Hopewell
James S. Van Doren - Canadice
Sherman Kingsbury - Canandaigua
Frank H. Mitchell - Bristol
Oscar F. Sisson - Bristol
E. W. Weeks - Phelps
Newton M. Black - Seneca
Sebastian Bopple - South Bristol
Collins Payne - Farmington
Calvin Hall - Gorham
Charles G. Monroe - Manchester
Schuyler J. Parish - Naples
Lewis W. Lawrence - Seneca
Daniel Becker, Jr. - Geneva
George Fish - Geneva
J. E. Carr - Gorham
Philip G. Rupert - Seneca
Benjamin Wilson - West Bloomfield
Ashael Tyler - Naples
Andrew Pomeroy - East Bloomfield
Henry Mapes - Gorham
James Taylor - Phelps
Achilles Warner - Phelps
Peter Plumb - Farmington
Oliver Newman - Gorham
Jacob W. Vandenhof - Manchester
John Flannigan - Canandaigua
Charles Hutchens - Canandaigua
Mark A. Case - Bristol
S. S. Mallory - Geneva
Egbert G. Howland - Manchester
Hugh H. Boles - Naples
Samuel Bear - Geneva
Peter French - Naples
David Bartholomew - Naples
Enos Booth - Canandaigua
Gilbert F. Struble - Canadice
William Monagle - Gorham
Frederick Baker - Phelps
H. G. Chapin - East Bloomfield
Edwin D. Swan - Phelps




From Geneva Gazette 28 November 1890

One Hundred and Thirty-Six Jurymen Empaneled -
The next term of a Circuit Court and Court of Oyer and Terminer for this county will be held at Canandaigua, beginning Monday, Dec. 15th for which one hundred jurymen have been drawn - indicating some important trials -- probably a murder case among them.  The following are the unfortunate ones:

Horace D. Greenlear - Hopewell
Charles Ridley - Phelps
Mark Jopson - Centerfield
William A. Burgess - Hall's Corners
Edward Randall - Manchester
James Seymour - West Bloomfield
Bennett Thomas - Rushville
George Proseus - Fishers
Albert Kisor - Hopewell
Charles W. Slayton - Naples
Aaron Snyer - Phelps
Lewis M. Johnson - Cheshire
James E. Norget - Canadice
F. R. Cribb - Naples
Esbon B. Lamb - Manchester
William Tills - Geneva
John Briggs, Jr. - Naples
Milo F. Webster - Victor
Hiram C. Shuman - South Bristol
Leonard Warner - Naples
Andrew Bogart - Phelps
Halman E. Woodruff - Hopewell
James Backus - Manchester
Horace Adams - Phelps
Elijah Wells - Naples
John R. Bostwick - Manchester
William N. Monagle - Rushville
Clinton L. Ballard - Littleville
Edwin I. Swan - Oaks Corners
Henry L. Slosson - Geneva
Albert Huntoon - Hopewell
Christopher Eberly - North Bloomfield
George Whittaker - Manchester
John C. Benton - Phelps
Carrol C. Terry - Manchester
Winfield S. Stiker - Phelps
Edward M. Winnie - Geneva
Frank Forsythe - East Bloomfield
Lafayette Johnson - South Bristol
Edward McMaster - East Bloomfield
John Brown - Victor
Jones W. Archer - Hopewell
Frank Hoagland - Honeoye
Milton A. Smith - Padelfords
W. Gilbert Ross - Canadice
David P. Henry - Geneva
H. C. Melius - Gorham
Nelson Mudge - Hopewell
John F. Sadler - Farmington
Marcus A. Francis - Bristol
James Nelson - Gorham
Charles W. Barrick - Lyons
Scott Parrish - Canandaigua
Isiah I. Case - Canandaigua
Charles E. Fox - Manchester
Harlan M. Fisher - Bristol
Lucuis L. Pierpont - Allen's Hill
Albert Worrillan - Manchester
George D. Freshour - Hopewell
Almon B. Cooper - Victor
E. S. Kreglah - Phelps
Alfred Collett - Manchester
Edward Shanley - Geneva
Wallace G. Holcomb - Earls
J. K. Washburn - Reed's Corners
William G. Powers - Geneva
Charles K. Scoon - Geneva
D. M. Ketchum - Newark
George A. Sampson - Manchester
Mark Montanye - Cheshire
Seeley R. Adriance - South Bristol
George W. Briggs - Bristol
Marcus Brown - Canadice
Charles Martin - South Bristol
George L. Gunnison - Canandaigua
Frank L. Parshall - Seneca Castle
James W. Rafter - Manchester
John J. Tenney, Jr. - Naples
Edgar Throope - Bristol
Ememor Cornish - Naples
Willis Pickering - Fishers
J. Jay Barden - Stanley
Sanford W. Abbey - Allen's Hill
David Brown - Hall's Corners
Clarence Payne - Manchester
Valentine Stokie - Gorham
Eugene B. Dewey - Victor
Jacob W. Vanderhoof - Manchester
Eugene S. Berry - Victor
John Flannigan - Canandaigua
Charles Couch - Hopewell
Nelson G. Dixon - Seneca Castle
Spencer D. Short - Honeoye
Calvin Hall - Rushville
Sharon M. Booth - Manchester
Jesse P. Warner - Orleans
Edgar A. Alford - South Bristol
Lucuis C. Mather - Academy
Philip Becker - Geneva
H. M. Gillett - Naples


At the same term of the County Court and Court of Sessions will convene, for which the following trial jurors have been drawn:

James H. Chapin - Chapinville
P. Clinton Hamilton - Honeoye
Henry J. Peck - Seneca Castle
Lucuis Wilson - Canandaigua
James P. Fulton - Stanley
George Covert - South Bristol
John Dunton - Naples
Wesley Marsh - Honeoye
E. W. Bennett - East Bloomfield
Thomas Champlin - Rushville
Charles H. Bellinger - East Bloomfield
Smith A. Brown - East Bloomfield
James Young - Shortsville
Orville G. LeValley - Naples
Henry P. Fisher - Fishers
Henry P. Hewett - West Bloomfield
John Elton - West Bloomfield
Frank Arnold - Rushville
Richard A. Willing - Phelps
George Hayward - East Bloomfield
Charles Bailey - Naples
John Ringer - Gorham
Stephen P. Dye - Bristol
Elihu E. Briggs - Bristol
Amasa Gage, 2d - Rushville
Abijah M. Simonds - Canandaigua
Thomas Butcher - Seneca
Isaac B. Ainsly - Seneca
George Reed - South Bristol
Willard D. Ross - Canadice
Frank Blair - Rushville
Charles L. Brown - Victor
Nathan Parrish - Miller's Corners
Israel Lewis - Reed's Corners
John C. Fox - Rushville



Return to the Ontario Co. GenWeb page

Copyright © 2002-08, Ontario County NYGenWeb and each contributor and author of materials herein. All rights reserved.